Czym jest domena oraz hosting/serwer?

Wstęp

W tym poście w prosty sposób wytłumaczę, czym jest domena oraz hosting/serwer dla osób nie będących w temacie tworzenia stron, które przykładowo dowiedziały się, że coś takiego muszą wykupić, jeżeli chcą mieć swoją stronę internetową, bądź często słyszą te dwa słowa w dobie internetu, a nie są do końca pewne, czy rozumieją ich znaczenie.

Przechodząc więc do rzeczy – domena oraz hostingniezbędnymi składnikami wymaganymi do opublikowania swojej strony w sieci.

Domena

Domena to unikalny adres Twojej strony, pod którym będzie ona dostępna w sieci. Przykładowo, moja domena to mblaszczykowski.com. Składa się ona z dwóch częścinazwa (mblaszczykowski) oraz rozszerzenie (.com).
Istnieje wiele rozszerzeń, z których najpopularniejsze to .pl, .com, .org czy .edu. Jest jednak cała masa mniej popularnych rozszerzeń, które mogą wyróżnić Twoją stronę w sieci, takich jak .site, .app, .shop, .online, .me, .beauty, .art, .dev i wiele wiele innych.
Jeżeli planujemy biznes regionalny, istnieją również regionalne końcówki domen, takie jak waw.pl czy krakow.pl, które mogą pomóc przy wyświetlaniu strony przy wyszukiwaniach z konkretnych regionów, ponieważ domeny są wstępnie geolokalizowane.

Nazwa domeny może składać się z liter, cyfr oraz kreski „-„, która używana jest do oddzielenia poszczególnych wyrazów w nazwie. Wielkość liter nie ma znacznie, a polskie znaki diakrytyczne są dozwolone, jednak znacznie odradzane, ponieważ w praktyce, internauci są przyzwyczajeni do wpisywania w wyszukiwarki nazw bez polskich znaków, a co kluczowe, z pozycjonowaniem takich domen może być dużo trudniej, ponieważ Google nie zawsze rozpoznaje linki w postaci zewnętrznej, czyli ze znakami diakrytycznymi. Tak więc jeżeli pierwszy argument nie wydaje się przekonujący, to drugi już taki powinien być.

Podczas wybierania domeny kluczowe jest, by była ona prosta i chwytliwa. Nie musi zawierać wielu słów kluczowych, ponieważ jak się okazuje, użycie słowa kluczowego w nazwie domeny straciło na znaczeniu, a to za sprawą aktualizacji algorytmu Exact Match Domain Update.

Rejestracja nazw domen internetowych jest płatna i wymaga corocznego odnowienia. Koszt roczny domeny to zazwyczaj około 100 zł. Owszem na pierwszy rok firmy oferują domenę nawet za kilka złotych, jednak kluczowy jest koszt przedłużenia domeny, bo raczej patrzymy na ten aspekt długoterminowo.

Hosting i serwer

Przejdźmy teraz do hostingu.
Hosting to usługa udostępniania miejsca na serwerze, na którym przechowujesz pliki strony, aby były dostępne w sieci. Domena jest łączona z serwerem, aby po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy naszej domeny, wyświetlono pliki strony znajdujące się na naszym serwerze.
Tak więc serwer to fizyczna maszyna działająca 24/7 (na przykład taka, jak powyżej w wyróżnionym zdjęciu posta), która hostuje, czyli udostępnia nam za opłatą miejsce w celu trzymania tam plików naszej strony.
 
Na jednym serwerze mogą znajdować się pliki wielu klientów, wtedy nazywa się to hostingiem współdzielonym. Użytkownik oczekujący pełnej kontroli nad swoją przestrzenią, może skorzystać z usług serwera na wyłączność, np. serwera dedykowanego.

Cena hostingu dla niedużej witryny to koszt około 200 zł rocznie.

Zakończenie

Mam nadzieję, że już nie masz wątpliwości, czym jest domena oraz hosting/serwer i wiesz, dlaczego są to niezbędne elementy do utworzenia strony internetowej. W kolejnych postach będę przybliżał kolejne zagadnienia ze świata stron internetowych.

Do zobaczenia w kolejnym poście.

Michał Błaszczykowski
Michał Błaszczykowski

Projektuję oraz tworzę nowoczesne strony i sklepy.
Interesuję się światem technologii, programowaniem oraz projektowaniem. Wcześniej pasjonowałem się fotografią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *